Прогноз цін на квартири в Києві влітку 2021 року: що буде з вартістю житла
Первинний ринок нерухомості демонструє стабільне подорожчання вартості житла, але й ціни на вторинне житло не відстають.
Інфляція, що прискорилася навесні, а також зростання собівартості, зокрема робочої сили й основних будівельних матеріалів, — головні чинники, що впливають на зростання цін на квартири в новобудовах. Не відстають ціни і на вторинне житло, однак зовсім з інших причин.
Усе вирішують попит і собівартість: скільки коштує квадратний метр у Києві
Середня вартість квадратного метра в новобудовах Києва в травні 2021 року склала 29,5 грн/кв. м, додавши за місяць одразу 1 тис. грн, або 3,5%. У доларах вартість квартир у ЖК у середньому становить $1050/кв. м, що на $20, або 1,9% більше, ніж у квітні. З початку року ціна на квартири на первинному ринку в гривневому еквіваленті зросла на 1,8 тис. грн, або 6,5%, в американській валюті зростання склало $60, або 6,1%.
Головними чинниками зростання ціни, за словами гравців і експертів ринку, стали зростання собівартості, інфляція, що прискорилася до 8,5% і перевищує всі прогнози, а також волатильність гривні.
Додатковими стимулами зростання цін на нерухомість у новобудовах стало скорочення нової ліквідної пропозиції та зростання будівельної готовності в популярних комплексах у категорії комфорт+ і бізнес-класу.
Колапс у роботі дозвільних органів у 2020 році, пов'язаний із проваленою реформою ДАБІ, призвів до скорочення нової пропозиції на 30% проти 2019 року, підкинула хмизу у вогонь і ситуація з коронавірусом.
Девелопери, зіткнувшись із проблемою отримання дозволів на будівництво та сертифікатів про введення збудованого в експлуатацію, відклали багато проєктів до кращих часів. Нові проєкти стартують набагато рідше, а ціна квадратного метра в знайомих покупцеві ліквідних ЖК зростає в міру будівельної готовності.
Залежно від рівня попиту, якості концепції, інфраструктурних рішень і формату новобудови зростання вартості з переходом на кожний новий етап будівництва становить у середньому до 7%. Не дивно, що в багатьох новобудовах ціни трохи вищі за середні на ринку.
Однак і усереднена вартість квартир у Києві пішла вгору через зростання витрат на будівництво. Будівельні матеріали залежно від категорії з початку року подорожчали на 7 — 9%, а окремі складники, як-от бетон, арматура, якісний утеплювач і керамоблок, через інфляцію зросли в ціні ще більше.
Зафіксований на початку травня стрибок цін на металоконструкції, цілком імовірно, потягне подальше зростання собівартості. Ба більше, інфляційні побоювання, що зростають по всьому світу, потягнуть за собою подорожчання складників, а також кваліфікованої робочої сили.
Чим більше дешевшає долар, тим дорожчими стають сировинні товари. До того ж певні проблеми із сировиною (наприклад, обмеження постачань або ажіотажний попит) теж підігрівають вартість. Прогноз зростання цін на квартири в новобудовах у найближчому кварталі в середньому становить 5-7%.
Стримувальними чинниками стрибкоподібного зростання цін на нерухомість у новобудовах Києва стане обмежений платоспроможний попит і все ще велика кількість неліквідного житла мас-маркету (понад 50% у загальній структурі пропозиції).
Цілком імовірно, що мас-маркет у гонитві за покупцем буде змушений суттєво демпінгувати, знижуючи в такий спосіб темпи зростання цін на нерухомість на первинному ринку. А от популярним нині форматам live&work&play, «місто в місті», сервісним і багатофункціональним ЖК побоюватися нема чого: є клієнт і динаміка будівництва — є законний шанс підвищувати ціну. Тому темпи зростання можуть бути вищими за загальноринкові.
Скільки коштують квартири на вторинному ринку в Києві: прогноз на літо-2021
Квартири поступово дорожчають не лише на первинному ринку, а й на вторинному. Щоправда, справи з покупцем у першого набагато кращі. Зростання попиту на нове житло можна пояснити одразу декількома нюансами.
По-перше, якість будівництва, енергоефективні рішення, що застосовуються (а отже, зменшене споживання ресурсів і нижчі комунальні платежі), концепція комплексу, інфраструктурне наповнення, сучасна продумана квартирографія та єдине соціальне середовище.
По-друге, є шанс придбати нову квартиру в сучасному концептуальному комплексі за цілком доступними цінами на етапі старту проєкту або початкових строках будівництва. Щоправда, побоювання після банкрутства банку «Аркада» та ситуації з «Укрбудом» роблять покупця набагато вибірковішим і обережнішим у питаннях економії.
Люди все більше уваги приділяють вивченню юридичної чистоти та перевірці новобудови й забудовника, а також спостерігають за будівельною динамікою та досвідом зведення попередніх ЖК компанії.
Проте саме на первинному ринку в покупця є шанс придбати квартиру мрії в розстрочку від забудовника на строк 3, 5 і навіть 7 років, отримати вигідний дисконт за умови 100% оплати в середньому до 10%, а часом і до 15%, а також скористатися новою програмою «Доступна іпотека 7%».
А от власники житла в уже готових будинках є менш поступливими, що працює проти них. Небажання йти на поступки і пропонувати зацікавленим покупцям дисконт часто стає каменем спотикання. Строк експозиції квартир на вторинному ринку за останній рік значно збільшився й тепер становить від 2-3 місяців до півроку навіть для ліквідних планувань у свіжому вторинному фонді (будинках, збудованих після 2000 року).
З початку року вартість квартир на вторинному ринку в Києві зросла в середньому в межах 1-3% залежно від району та квадратури. Влітку 2021 року, якщо ситуація буде стабільною, у вторинного житла є шанс зрости в ціні ще на стільки, але не більше.
За матеріалами: https://thepage.ua
Последние сообщения и новости