Бєлінського vs Алли Горської
Провулок Бєлінського в центрі Києва, поблизу бульвару Тараса Шевченка, перейменовано на честь однієї з найяскравіших постатей українського шістдесятництва Алли Горської.
Алла Горська - українська художниця, лідерка дисидентського руху в Україні, правозахисниця.
Відома не лише своїми неперевершеними творами, а й як активна діячка суспільно-політичного руху в Україні 60-х рр. минулого століття.
Її мозаїки “Дерево життя”, “Боривітер” занесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО; найвідоміші картини - "Автопортрет з сином", "Абетка", "Портрет В.Симоненка"; вона створювала ескізи до вистав за творами Івана Драча, Миколи Куліша, Михайла Стельмаха тощо, її модерністичний вітраж "Шевченко. Мати" прикрасив фойє червоного корпусу університету ім.Шевченка в Києві до 150-річчя поета та, на жаль, був знищений за наказом влади, як "ідейно хибний".
Алла Горська долучилась до створення та була активною членкинею Клубу творчої молоді "Сучасник", який об’єднав у своїх лавах багатьох знакових для української історії постатей - Володимира Симоненка, Івана Драча, Леся Танюка, Iвана Свiтличного, Євгена Сверстюка, Миколу Вiнграновського тощо та згодом став у Києві центром українського національного життя.
Діяльність “Сучасника” не обмежувалася літературними вечорами та виставками. 1962 року у Биківні під Києвом Алла Горська, Василь Симоненко та Лесь Танюк виявили місця масового поховання людей, закатованих та розстріляних НКВС, та звернулись до міської влади з вимогою дослідити й впорядкувати могили, натомість отримали утиски і переслідування.
Алла Горська активно займалась правозахистом політв'язнів, підтримувала їх, допомагала їхнім родинам, їздила на судові процеси, зустрічалась з тими, хто повертався з таборів. Поряд з іншими діячами науки і культури підписала відкритого листа до керівництва СРСР з протестом проти незаконних арештів та судових процесів над кращими представниками української інтелігенції.
Талановита, харизматична, принципова Алла Горська була дуже незручною для тогочасної влади, адже не визнавала обмежень у творчості, думках, вчинках, відстоювала справедливість. За нею невпинно стежили, прослуховували квартиру, їй погрожували, і зрештою цинічно відібрали життя.
28 листопада 1970 року Алла Горська поїхала у справах до Василькова та додому вже не повернулася. За кілька днів її знайшли вбитою. Офіційна версія радянського слідства - художницю вбив родич через особисту неприязнь. Лише через багато років були відкриті архіви та оприлюднені документи, що вказують на причетність КДБ до її смерті.
Зняти квартиру Київ центр довгостроково – актуальні оголошення в рубриці Оренда квартир, будинків
Останні дописи та новини