Ринок новобудов України: як змінилися ціни в регіонах
Із початком війни ринок нерухомості повністю зупинився. А після двох місяців вимушеної паузи забудовники повідомили українцям дві головні новини. Спочатку про відновлення будівництва і роботу відділів продажів, а вже невдовзі — про підвищення цін.
Рекордсменами здорожчання новобудов стали Ужгород та Львів. Медіанна ціна на квадратний метр тут, за підсумками року, зросла на 83% та 80% відповідно. Середня ціна «квадрата» в Ужгороді — 43,6 тис. грн, а у Львові — 44,5 тис. грн.
У трійку міст із найбільшою ціновою динамікою потрапила також Вінниця, де житло додало у вартості 70% і за квадратний метр забудовники в середньому просять 36 тис. грн.
Найменший приріст вартості житла показали Черкаси (+22%), Полтава та Луцьк (по +37%). Найповільніше також йшли вгору ціни на нове житло у Києві. Медіанна ціна квадратного метра в столичних новобудовах збільшилася на 38%. Та, попри це, вартість житла у Києві залишається найвищою.
Хто сьогодні купує нерухомість
Війна кардинально змінила структуру попиту. У західних регіонах, де ринок найактивніший, новозбудоване житло раніше здебільшого купувало місцеве населення. Тепер же попит формують покупці з усієї країни.
Основні клієнти — з Києва, Харкова, вони є більш платоспроможними і свідоміше підходять до придбання житла. По-перше, вони чітко розуміють, що купують не з останніх коштів. По-друге, якщо вони беруть розтермінування, то знають, яким чином будуть його сплачувати.
Інвесторів, які раніше вкладалися у будівництво на ранніх стадіях і перепродували його пізніше, зараз практично немає.
Покупці віддають перевагу квартирам у будинках, віддалених від об'єктів критичної інфраструктури, обладнаних бомбосховищами, з паркінгами. Щодо метражу, то це залежить від мети покупки: якщо для переїзду з сім'єю, то це просторі 2- і 3-кімнатні помешкання. Якщо для дітей, чи як запасний варіант, то більше купують «смарти» на 25−30 кв м.
Де хочуть жити потенційні покупці
Традиційно найшвидше і найбільше вартість квадратного метра зростала в обласних центрах. Але 2022 рік все перекроїв — у лідери вирвалося передмістя. Попит на приватні будинки, котеджі, таунхауси розподілений нерівномірно по області, переважно він сконцентрований у населених пунктах, які прилягають до обласних центрів, та у великих містах. Нерухомість тут сама по собі дорога, частково через певні особливості будівництва.
Які подальші перспективи
Ситуація на первинному ринку нерухомості залежить від подій на фронті та темпів відновлення економіки. Єдине, в чому не сумніваються спостерігачі, — це збереження найвищого попиту на нові квадратні метри в західних регіонах країни. Але чи будуть теперішні тенденції зберігатися і після закінчення війни? Чи залишиться захід країни центром попиту і лідером зі зростання цін? — На думку експертів, так.
Загалом, на рішення людини про придбання нерухомості впливають нині два ключових фактори: фінансова впевненість та емоційне відчуття безпеки. У 2023 році очікується, що доходи населення збільшаться. Це дасть можливість думати про довгострокові інвестиції на 2−3 роки.
Позитивні сигнали для всього ринку йдуть також із боку держави. Програма «єОселя» отримала десятки тисяч заявок на придбання житла за пільговими іпотечними програмами. Тобто зацікавленість у житлі є, необхідно лише незначно покращити фінансові і психологічні умови для потенційних інвесторів.
За матеріалами: minfin.com.ua
Останні дописи та новини