Запропоновані законодавчі зміни захистять людей від довгобудів і будівельних афер
Народний депутат Геннадій Зубко переконаний, що у разі ухвалення Верховною радою запропонованих ним законодавчих змін вдасться захистити права людей, що вкладають гроші в будівництво житла. Також зміни врегулюють правові відносини між інвесторами та забудовниками, пожвавлять будівництво, стимулюють добудову законсервованих об’ єктів, змусять забудовників виконувати взяті на себе зобов’ язання і вчасно вводити в експлуатацію багатоповерхівки.
Саме з вищезгаданими цілями Г.Зубко разом з колегою по фракції В. Головком розробили проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту прав інвесторів під час інвестування (фінансування) будівництва житла». Законопроект вже зареєстровано у Верховній раді.
«Інвестування власних коштів громадян у будівництво житлових будинків – це найбільш ринково ефективний засобів вирішення житлової проблеми в Україні. Проте, сьогодні інвестори незахищені. Люди вкладають гроші у будівництво власної квартири і отримують її із запізненням, переплачуючи, або не отримують житло взагалі і при цьому не можуть повернути свої гроші. Всі пам’ятають Еліта-Центр. Складна ситуація і у Житомирі з будинком по вулиці Щорса. Вимагають вирішити проблему вкладники «Олвіта Буд». Чекають житомиряни на введення в експлуатацію будинку Міноборони, що на проспекті Миру», - коментує стан справ на ринку будівництва житла Геннадій Зубко.
За словами депутата, згідно даних Державної служби статистики, в Україні тимчасово припинено або законсервовано будівництво 2433 багатоквартирних житлових будинків. В умовах відсутності у будівельних компаній коштів на добудову, будівництво багатьох об’єктів зупинено. Це означає, що тисячі родин, які вклали у будівництво квартир свої чи позичені гроші, ці квартири не отримали, як було передбачено укладеними інвестиційними угодами.
«Відсутність законодавчо закріпленого обов’язку забудовника до початку залучення коштів від людей підвести до майбутньої новобудови необхідні інженерні мережі – водогін, стоки, газ, електрику, - призводить до затягування термінів та збільшення собівартості будівництва. За ці прогалини в законодавстві платять люди, які інвестують у будівництво своєї майбутньої квартири. Саме ці недоліки виправить запропонований законопроект», - стверджує Г.Зубко. Крім того для недопущення для людей переплат по іпотеці в законопроекті окремим пунктом виписано наступне:
«Порушення строків спорудження об'єкта будівництва або неналежне виконання зобов'язань забудовником не може впливати на правовідносини, що виникли між банком та позичальником відповідно до укладеного ними договору про іпотечний кредит, але є підставою для застосування на вимогу позичальника відсоткової ставки за договором про іпотечний кредит в розмірі облікової ставки Національного банку України на період подовження терміну спорудження об'єкта будівництва».
Це означає, що в разі затягування термінів будівництва люди, які взяли кредит і вклали свої гроші в будівництво не будуть переплачувати відсотки по кредиту.
А щоб недобросовісні забудовники не могли затягувати терміни будівництва чи використовувати людські гроші у своїх інтересах, у законопроекті прописано умови використання грошей інвесторів.
Також, існує така проблема: на первинному ринку житла замовники будівництва продають квартири, будівництво яких не завершене.
«Є велика ймовірність повторного продажу одного й того самого об’єкту нерухомості, що призводить до появи декількох власників на одну ще навіть недобудовану квартиру. Постає необхідність створення Єдиного державного реєстру майнових прав на об’єкти незавершеного будівництва», - говорить про перспективи ініціатор законопроекту.
За словами депутата, провівши аналогію серед всіх схем, які використовуються на сьогодні недобросовісними забудовниками для залучення коштів на будівництво житла зрозуміло, що вони є не легітимними та несуть досить суттєві ризики для інвесторів в отриманні бажаних квадратних метрів. Проте, спеціальних законів, якими би регулювалося фінансування будівництва житлової нерухомості за допомогою інвестиційних договорів, договорів купівлі-продажу, продажу закладної не існує, а тому використання даних моделей інвестування необхідно повністю заборонити.
«Важливо, що реалізація всіх запропонованих змін не потребує додаткових витрат із державного бюджету, але разом з тим дозволить не просто захистити права інвесторів у будівництві житла, а й сприятиме надходженню інвестицій у галузь та створить дієвий механізм стимулювання добудови незавершеного будівництва», - наголошує Геннадій Зубко.
Варто зазначити, що проектом Закону передбачається внесення змін до Законів України «Про інвестиційну діяльність»; «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про фінансово - кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю».
З проектом закону можна ознайомитись на сайті Верховної ради України за посиланням:
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=48127
Джерело: http://ruporzt.com.ua
Останні дописи та новини