Що очікує ринок нерухомості в 2015 році
У 2015 році не очікується істотного зниження орендних ставок.
Можливі сезонні коливання, стверджує керівник відділу торговельних площ компанії JLL в Україні Анна Чуботіна.
За даними JLL, анонсований обсяг введення торгових центрів на 2015 рік перевищує показник реалізованих у 2014 році проектів в 6,4 рази і становить близько 460 000 кв. м. Більшість цих проектів були перенесені з 2014 року.
"Реально в умовах поточної макроекономічної ситуації на ринок в 2015 році вийде близько половини заявлених до реалізації проектів. Причини перенесення реалізації проектів - великі площі реалізованих проектів (багато з них досягають 100 000 кв. м, що може вилитися в недостатній попит); дорожнеча позикових засобів; висока стадія будівництва, що унеможливлює пофазний вивід об'єкта на ринок ", - прогнозує Ганна Чуботіна.
"Рівень вакантності в поточному році залежатиме від якості кожного з об'єктів торговельної нерухомості та готовності орендодавців знаходити компромісні рішення в діалогах з орендарями щодо перегляду орендних ставок. У разі взаємовигідних умов з оренди торговельних приміщень вакантність у наступному році кардинально не зміниться", - прогнозує Антоніна Пучко.
Незважаючи на складну ситуацію в країні, є ряд операторів, які продовжують розглядати український ринок як перспективний для розвитку. В першу чергу це турецькі, а також деякі європейські рітейлери. "Вихід нових торгових операторів в основному залежить від політико-економічної ситуації в країні, а також неабиякою мірою від того, які нові об'єкти дійсно будуть реалізовані в 2015 році", - підсумувала Ганна Чуботіна.
У сегменті офісної нерухомості основні тенденції, як правило, були пов'язані з поведінкою на ринку власників офісних об'єктів класу А. Для офісного сегмента минулий рік ознаменувався одномоментним виходом на ринок великого обсягу нових офісних площ класу А - близько 120 000 кв. м.
Але ці нові офісні площі тільки посилили картину з вакантністю. "За цей рік на ринку було укладено всього три великі угоди в класі А обсягом понад 1500 кв. м. Такої малої кількості угод на ринку ніколи не було. Щасливими власниками великих орендарів став БЦ Торонто на Червоноармійській, 100: туди переїхала одна американська IT -компанія і кілька компаній аграрного сектора", - розповідає директор напрямку офісної та промислової нерухомості компанії Colliers Павло Макуха.
В цілому, за спостереженнями експертів, ринок офісної нерухомості в минулому році виглядав так.
Компанії-орендарі, у яких бізнес був пов'язаний з Кримом і сходом України, втратили від 10 до 25% виручки, але і вони розглядають ринок України як перспективний, тому не зважилися піти з України. "Така ситуація триватиме орієнтовно до кінця першого півріччя 2015 року", - запевнив Павло Макуха.
90% розширень цього року відбувалося в IT-секторі.
Очікуваного "великого переселення" компаній зі сходу і півдня країни до Києва не відбулося. "Таких переїздів було мінімум, оскільки офісів транснаціональних компаній в регіонах майже не було, а локальні вибирали в якості нових локацій Харків, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Маріуполь. IT-компанії вибирали в основному Львів та інші західноукраїнські міста", - пояснює Павло Макуха.
Вакантність в А-класі в цьому році, в тому числі через масове виведення на ринок величезної кількості нових площ, досягла 35%, в класі В - 21%, середньоринкова - 34%.
Знецінення національної валюти на 97% за рік поряд з загальноекономічною та соціально-політичною невизначеністю в країні змусили більшість орендарів і девелоперів переглянути свої плани з розвитку і зайняти вичікувальну позицію. В таких умовах багато девелоперів дуже уважно аналізують економічну ефективність нових офісних проектів.
Також в минулому році орендарі та орендодавці проводили активні переговори про фіксацію валютного курсу в межах валютного коридору. Умови такої фіксації визначалися індивідуально.
JLL впевнені, що ці тенденції збережуться як мінімум в першому півріччі 2015 року. "У зв'язку з цим в короткостроковій перспективі варто очікувати подальшого невеликого зниження максимальної орендної ставки в бізнес-центрах Києва", - прогнозує керівник відділу офісних площ компанії JLL в Україні Олександра Глобіна.
"Кількість об'єктів, анонсованих до реалізації в 2015 році, буде рекордно низькою - близько 65 000 кв. м. Крім того, в середньостроковій перспективі девелопери не готові розглядати будівництво офісів класу А, так як витрати в цьому випадку виявляються істотно вище, ніж в класі В, а динаміка попиту у верхньому сегменті не дозволяє розраховувати на швидку окупність", - прогнозує Олександра Глобіна. Саме тому в обсязі введення 2015 превалюють бізнес-центри класу В: за даними JLL, на них припадає близько 80% нового будівництва.
Джерело: http://ua-ekonomist.com
Останні дописи та новини